"GUIDO" - Zabytkowa Kopalnia Węgla w Zabrzu (11/2013)

Postanowiliśmy zabrać dzieciaki na małe zwiedzanie tego co pod ziemią. "Guido" było mi znane z opowiadań jako bardzo fajne miejsce. Teraz mogę to szczerze potwierdzić i polecić. 
Dla zwiedzających dostępne są dwa poziomy: 170 i 320 m. Oczywiście zwiedziliśmy oba.
Pierwszy zjazd na 170m. w kilkuosobowej klatce. Pod ziemią czysto i ładnie, jasno, przygotowane ekspozycje dotyczące historii i zasad wydobywania węgla. Pan Przewodnik - górnik z x-latami pod ziemią - opowiadał zabawnie i przystępnie; no może przystępnie dla tych co rozumieją "godkę", bo przecież wszystko w kopalni jest " po śląsku". Ale bardzo, bardzo ciekawie. Więc począwszy od zasad działania wyciągów, było o historii tej kopalni, o zwyczajach, o św. Barbarze i Skarbniku, o konstrukcjach chodnika, metodach zdobywania i przenoszenia urobku, o... dużo tego było, godzina bez przerwy.










Potem zjazd na 320m. Tutaj już kurz i pył, ciemniej i bardziej "kopalniano" że tak powiem. Dwie godziny o współczesnym górnictwie. Więc poznajemy zasady pracy na przodku, różne typy urządzeń wiercących i transportujących. I tu Wielki Plus: urządzenia (niektóre) są pokazywane "na żywo", czyli uruchamiane; robi to duże wrażenie, dużo lepszy efekt i zrozumienie specyfiki pracy górników. Duuuże maszyny, duuży hałas. Duuży efekt. Na ścianach skrzy się węgiel, czarne złoto...












Dla chłopaków największa atrakcja to przejażdżka kolejką wiszącą do transportu osób.


Na koniec odpoczynek w barze, zimne piwko, zakup pamiątek.
Wycieczka bardzo fajna, ciekawa, mądra, polecam wszystkim w wieku 7+.
Co mi się najbardziej podobało, to ładnie przygotowane ekspozycje (z manekinami, efektami dźwiękowymi, tablicami itp.) a nie tylko poustawiane stare narzędzia i maszyny. Plus doskonały komentarz przewodnika sprawiał, że czułam się jak w innym świecie.
Dla chętnych strona muzeum tutaj: http://www.kopalniaguido.pl/